9. srečanje predsednikov srednjeevropskih držav
  Srečanje | Srečanje | Darila

Srečanje
Za novinarje
Sporočila
Bilaterala
Povezave
E-poštaEnglish

Darila


 

Darila predsednika Republike Slovenije

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan bo ob srečanju predsednikom podaril repliko stare poslikane kmečke skrinje z Gorenjskega. Predsedniki bodo dobili še posebno zbirko štefanovih kozarcev. Za ta vrhunski izdelek je mladi ljubljanski oblikovalec Peter Ogrin našel navdih v bogati slovenski dediščini. Darilo bo dopolnjevala še izvrstna slovenska zlata radgonska penina.

Darila bodo skupaj z vizitko predsednika Republike Slovenije pričakala predsednike v hotelskih sobah.

Druga darila za goste srečanja so darila Republike Slovenije.

Cvetlični motiv s poslikane skrinje bodo dobili v dar člani delegacij. Tudi to darilo z vizitko Protokola Republike Slovenije bo goste pričakalo v njihovih hotelskih sobah.

Ročno izrezljani leseni golobi so namenjeni ožjemu krogu sodelujočih in se izročajo prek protokolov prav tako z vizitko Protokola Republike Slovenije.

Darila

Replika poslikane skrinje z Gorenjskega

 Skrinja z Gorenjskega
 Foto: BOBO

Na slovenskem podeželju so bile poslikane skrinje razširjene predvsem v 18. in 19. stoletju, čeprav so posamezni primeri okraševanja tega pohištva znani že od 16. stoletja. Poslikavanje skrinj je bilo močno razvito zlasti na alpskem območju Slovenije in je doseglo svoj vrhunec na Gorenjskem, kjer so imele poslikane skrinje še poseben pomen in namen. Bile so temeljno ženitovanjsko darilo nevestam. Prav s poslikavo so posamezne skrinje dobivale darilno naravo. Zelo priljubljena je bila tudi cvetlična motivika, ki je s svojo okrasno naravo stopnjevala slovesnost in pomembnost tega darila, vpetega v norme takratne družbe. Skrinje so poslikavali številni poklicni in ljubiteljski podeželski ter tudi mestni in trški slikarji, zato so značilen primer naše ljudske umetnostne dediščine. Priljubljenost poslikane skrinje v 18. in 19. stoletju kaže podatek, da so jih ob poroki dobivale neveste prav iz vseh družbenih in ekonomskih okolij. Stopnja bogastva poslikave je torej izražala nevestino družbeno in gmotno pripadnost.

Danes je v Sloveniji razširjeno izdelovanje kakovostnih replik posameznih primerov skrinj, ki jih hranijo naši muzeji, muzejske in zasebne zbirke. Tako se prenašajo v sodobnost in nadaljujejo srečanja z dediščino, ki s svojimi žlahtnimi sporočili bogati naš vsakdanjik in praznike.

Cvetlični motiv s poslikane skrinje

 Cvetlični motiv s poslikane skrinje
 Foto: BOBO

Poslikavanje skrinj, tega značilnega pohištva na slovenskem podeželju, je bilo še zlasti priljubljeno na Gorenjskem, in sicer v 18. in 19. stoletju. S cvetličnimi in drugimi motivi poslikane skrinje so bile značilno ženitovanjsko, reprezentančno darilo, skladno s takratnimi družbenimi normami. Poslikavali so jih številni poklicni in ljubiteljski slikarji na podeželju, v mestih in trgih. So značilen primer naše ljudske umetnosti, ki je ustvarjalno sodelovala pri oblikovanju vizualne kulise, hkrati pa tudi družbenih in duhovnih, družinskih vezi, sklenjenih ob porokah.

Cvetlični motiv na tem darilu je eno od polj, ki so s takimi in podobnimi poslikavami krasila čelno, stranski stranici in pogosto tudi pokrov poslikanih skrinj.

Osvežujoče kapljice iz štefanovih kozarcev

 Štefanovi kozarci
 Foto: BOBO

Mlade generacije slovenskih oblikovalcev pogosto iščejo ustvarjalni navdih v številnih možnostih, ki nam jih v sodobni svet sporoča dediščina s svojimi oblikami, načini, rešitvami, modeli ... Oblikovalec Peter Ogrin iz Ljubljane je zasnoval zbirko kozarcev, ki imajo prav zanimivo ime "štefanovi" kozarci. Svoje ime so dobili po priljubljeni vinski steklenici, ki je merila 2 litra in se imenuje "štefan". Ob številnih prazničnih in drugih priložnostih so naši ljudje že v preteklosti sproščeno nazdravljali ob štefanih vina. Vendar je rešitev oblikovalca Ogrina z dediščino povezana še na en način. Oblikovanje "štefanovih" kozarcev za penino povzema glavne značilnosti nekdaj zelo priljubljene tehnologije mehurčastega stekla, iz katerega so v številnih steklarnah ali "glažutah" na Slovenskem izdelovali splošno uporabljano vinsko in pivsko posodje.

Na zdravje! ... z zlato radgonsko penino!

 Zlata radgonska penina
 Foto: BOBO

V Gornji Radgoni je doma izvrstna, najstarejša in s tem prva slovenska penina, ki jo pripravljajo po klasični šampanjski metodi že 150 let. Gornja Radgona je središče severozahodnega dela Slovenskih goric, kjer v starih kleteh domujejo izvrstna vina, zlasti še traminec in ranina, ki je avtohtona sorta. Zlato radgonsko penino pridelujejo suho in polsuho, in sicer iz šardoneja, ponaša pa se s številnimi domačimi in tujimi priznanji za vrhunsko kakovost. Nazdravite s steklenico te izvrstne penine, posebne polnitve ob 150. obletnici te slovenske vinske kleti. Na zdravje!

... Tudi prvi domofon!

 Leseni golob
 Foto: BOBO

Ročno izrezljan leseni golob je kot upodobitev sv. duha visel nad mizo v osrednjem bivalnem prostoru večine kmečkih domačij, zlasti še v alpskem delu Slovenije. Prvi primeri so dokumentirani v 18. stoletju, množično so jih začeli obešati v 19. V celoti so bili izrezljani iz lesa (tudi peruti in rep so mojstrsko izrezljali iz enega kosa lesa), nekateri so bili tudi papirnati ali iz drugih naravnih gradiv. Pogosto so vrvico, na kateri je golob visel, povezali z vhodnimi vrati, in kadar so se ta odprla ali zaprla, je golob nad mizo zanihal oziroma se dvigal ali spuščal. Tako so zbrani ob mizi vedeli, kdaj je kdo stopil v hišo ... in zato tudi pravimo, da je to verjetno najstarejši primer domofona (!).

Poleg navedenih vezi z dediščino pomeni ročno izrezljan leseni golob tudi figuralni simbol ptice miru. Slednjega smo v sodobnem svetu vsi še kako potrebni!

Besedilo:
Prof. dr. Janez Bogataj
Filozofska fakulteta
Univerza v Ljubljani

URAD VLADE ZA INFORMIRANJE © 2002


Program 9. srečanja
Teme srečanja
Predsedniki
Izjave, Zdravice
Fotografije
Dvostranska srečanja
Prejšnja srečanja
Spremljajoči program
Darila


Priložnostni znamki
Prometni režim ob srečanju