9. srečanje predsednikov srednjeevropskih držav
  Srečanje | Bilaterala | Ukrajina

Srečanje
Za novinarje
Sporočila
Bilaterala
Povezave
E-poštaEnglish

Republika Slovenija - Ukrajina


 

Dosedanje sodelovanje med državama je dobro. Ukrajina je decembra 1991 prva med ustanovnimi članicami OZN priznala Republiko Slovenijo, pred članicami Evropske unije. Slovensko in ukrajinsko pot do lastne države označujejo mnoga podobna prizadevanja v zgodovini. Obe sta svojo državnost uresničili šele konec dvajsetega stoletja.

Politični dialog med državama se je okrepil leta 1997. Med najpomembnejša srečanja med državama spadajo uradni obisk predsednika slovenske vlade dr. Janeza Drnovška v Ukrajini (novembra 1998), uradni obisk ukrajinskega predsednika Leonida Kučme v Sloveniji (marca 1999), 6. srečanja predsednikov srednjeevropskih držav v Ukrajini (maja 1999) pa se je udeležil tudi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan.

Po obsegu blagovne menjave Slovenije z državami Skupnosti neodvisnih držav (SND) je Ukrajina za Rusijo druga največja trgovinska partnerica. Obseg menjave med državama je v letu 2001 dosegel najvišjo raven v zadnjih šestih letih in je znašal 62,9 mio.USD, kar je za 48,7 % več kot v letu 2000. Slovenski izvoz je z 48,2 mio USD kar za 58,3 % višji kot leta 2000, slovenski presežek (33,5 mio. USD) pa se je v primerjavi z letom 2000 povečal kar za 79,1 %. Slovenski izvoz v Ukrajino je bil 0,52 % celotnega slovenskega izvoza v letu 2001, medtem ko je bil slovenski uvoz iz Ukrajine 0,12 % celotnega slovenskega uvoza v letu 2001 in je znašal 14,7 mio. USD.

V Ukrajini je več predstavništev slovenskih podjetij, predvsem farmacevtske in živilske industrije, telekomunikacij in turizma. V zadnjem času so slovenska podjetja realizirala več manjših naložb, ki so skoncentrirane na zahodu Ukrajine.

Državi sta do zdaj podpisali te pomembnejše dvostranske pogodbene akte: sporazum o trgovinskem in gospodarskem sodelovanju, sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti, medsebojnem pospeševanju in zaščiti naložb, zračnem prometu ter mednarodnem cestnem prometu. Med pomembnejše sporazume, ki so v pripravi, spada sporazum o izogibanju dvojnega obdavčenja dohodka in premoženja.

Pomemben okvir za nadaljnjo krepitev medsebojnega sodelovanja so evropske povezave. Tesnejše sodelovanje Slovenije in preostalih držav kandidatk za vstop v EU z Ukrajino vidi Slovenija kot naravno partnerstvo, ki koristi vsem na evropski celini. Čeprav sta Slovenija in Ukrajina na različnih stopnjah približevanja EU, je lahko sodelovanje med državama na tem področju plodno in uspešno. Slovenija je pripravljena ponuditi svoje izkušnje in prispevati k vsestranskemu pospeševanju dialoga med EU in Ukrajino.

Slovenija pozdravlja prizadevanja Ukrajine za njeno vključitev v druge evroatlantske povezave in stabilnost v regiji in njeno vlogo v novi evropski varnostni arhitekturi.

Med državama je veliko neizkoriščenih možnosti za uspešen razvoj sodelovanja na mnogih področjih (obramba, notranje zadeve, znanost in tehnologija, kmetijstvo in druga), zato Slovenija upa, da jih bosta razvili v medsebojnih odnosih.

URAD VLADE ZA INFORMIRANJE © 2002


Republika Avstrija
Bosna in Hercegovina
Republika Bolgarija
Češka republika
Republika Hrvaška
Italijanska republika
Zvezna republika Nemčija
Republika Madžarska
Republika Makedonija
Republika Moldavija
Republika Poljska
Romunija
Ukrajina
Slovaška republika
Zvezna republika Jugoslavija