9. srečanje predsednikov srednjeevropskih držav
  Srečanje | Bilaterala | Slovaška republika

Srečanje
Za novinarje
Sporočila
Bilaterala
Povezave
E-poštaEnglish

Republika Slovenija - Slovaška republika


 

Odnosi med državama so dobri, prijateljski in brez odprtih vprašanj. Povezujejo ju pripadnost skupnemu srednjeevropskemu prostoru in skupne zunanjepolitične prednostne naloge (vključitev v EU, Nato, regionalno sodelovanje v Cefti, Srednjeevropski pobudi). Pri njunem vključevanju v EU in Nato je treba poudariti, da je v ospredju sodelovanje in ne tekmovalnost.

19. marca 1999 je bil na uradnem obisku v SR dr. Janez Drnovšek, predsednik Vlade RS. 21. avgusta 2000 je bil na uradnem obisku v SR Alojz Peterle, minister za zunanje zadeve RS. 9. februarja 1999 je bil na uradnem obisku v RS Eduard Kukan, minister za zunanje zadeve SR. V letu 2001 sta bila na uradnem obisku v RS predsednik Vlade SR Mikulaš Dzurinda (19. februarja 2001) in predsednik SR Rudolf Schuster (23. in 24. maja 2001). Predsednik SR Rudolf Schuster se bo na povabilo predsednika RS Milana Kučana udeležil 9. srečanja predsednikov držav Srednje Evrope, ki bo 31. 5. in 1. 6. 2002 v RS.

4. marca 2002 je bila na obisku v RS Mária Kadlečiková, podpredsednica Vlade SR.

Med državama so podpisani vsi najpomembnejši dvostranski gospodarski sporazumi, razen sporazuma o izogibanju dvojnega obdavčenja, in sporazum o medsebojnem priznavanju certifikatov o ustreznosti izdelkov.

Čeprav se dvostransko gospodarsko sodelovanje med državama iz leta v leto krepi, pa blagovna menjava ni zadovoljiva. Izvoz v Slovaško republiko je v letu 2001 zavzemal 0,9 % celotnega slovenskega izvoza, uvoz iz Slovaške republike pa 1,4 % celotnega slovenskega uvoza.

Od leta 1996 se blagovna menjava s Slovaško republiko povečuje. V primerjavi z letom 2000 se je izvoz v Slovaško republiko v letu 2001 povečal za 19,9 %, uvoz iz Slovaške republike pa za 8,1 %. Skladno s tem Slovaška republika zaseda 20. mesto med slovenskimi zunanjetrgovinskimi partnericami pri izvozu in 18. mesto pri uvozu.

Na dan 31. 12. 2000 so slovenske neposredne naložbe v SR znašale 5,2 mio. USD, slovaške neposredne naložbe v RS pa 0,1 mio. USD.

Za Slovaško je podobno kot tudi za nas vključevanje v EU temeljna prednostna naloga njihove zunanje politike. Slovaški je uspelo pri pogajanjih z EU začasno zapreti 23 pogajalskih poglavij. SR načrtuje, da bo pogajanja dokončala konec leta 2002 in postala članica 1. januarja 2004. 70 % Slovakov podpira članstvo države v Uniji, 30 % pa jih je proti ali so neodločeni. Slovaška je skupaj z RS največkrat omenjena kot najbolje pripravljena kandidatka za članstvo v Natu. Imajo podobne poglede in strategijo priprav za članstvo v zavezništvu. Slovaška kot država kandidatka za članstvo v Natu sodeluje v vilenski skupini.

6. novembra 2001 se je slovenska delegacija v Bratislavi udeležila posvetovanj s predstavniki slovaških ministrstev na temo vključevanja v OECD. Slovaški sogovorniki so nam z veliko naklonjenostjo predstavili svoje izkušnje in obljubili podporo pri našem vključevanju v OECD.

Slovaška je s 1. 1. 2002 za eno leto prevzela predsedovanje Cefti. Drugo leto ji bo predsedovala Slovenija.

Slovaška si je že dlje časa prizadevala postati polnopravna udeleženka PS JVE, kar ji je skupaj s Poljsko in Češko uspelo jeseni 2001. Predstavniki Slovaške se udeležujejo vseh srečanj, podpirajo različne dejavnosti in pobude.

URAD VLADE ZA INFORMIRANJE © 2002


Republika Avstrija
Bosna in Hercegovina
Republika Bolgarija
Češka republika
Republika Hrvaška
Italijanska republika
Zvezna republika Nemčija
Republika Madžarska
Republika Makedonija
Republika Moldavija
Republika Poljska
Romunija
Ukrajina
Slovaška republika
Zvezna republika Jugoslavija