9. srečanje predsednikov srednjeevropskih držav
  Srečanje | Bilaterala | Zvezna republika Nemčija

Srečanje
Za novinarje
Sporočila
Bilaterala
Povezave
E-poštaEnglish

Republika Slovenija - Zvezna republika Nemčija


 

Odnosi med državama so tradicionalno zelo dobri. Zaznamujejo jih pogosti medsebojni obiski in srečanja na različnih ravneh. Marca 2001 sta RS obiskala zunanji minister ZRN Joschka Fischer in notranji minister ZRN O. Schily, delegacija Državnega zbora RS, ki jo je vodil predsednik Borut Pahor, pa je obiskala nemški Bundestag. 25. junija 2001, ob 10. obletnici slovenske državnosti, se je na obisku v Sloveniji mudil nemški zvezni kancler Gerhard Schröder. Na uradnem obisku v ZRN je bil v drugi polovici oktobra predsednik Državnega sveta RS Tone Hrovat. Sicer pa je leto 2001 zaznamovala še vrsta drugih pomembnih dvostranskih obiskov tako v RS kot v ZRN. Predvidoma 29. maja 2002 bo na dvodnevni uradni obisk v RS prispel zvezni predsednik ZRN Johannes Rau. V okviru turneje po državah kandidatkah EU je predviden tudi obisk ministra za finance ZRN Hansa Eichla v RS, vendar do konkretnejših dogovorov še ni prišlo. Na obisk v RS sta povabljena predsednik Bundestaga Wolfgang Thierse ter ministrica za varstvo potrošnikov, prehrano in kmetijstvo ZRN Renate Künast.

Pogodbeno stanje med državama je zelo dobro urejeno. Z aktom o nasledstvu sporazumov med nekdanjo Jugoslavijo in ZRN je bilo nasledenih 27 dvostranskih pogodbenih aktov. Med RS in ZRN je bilo do zdaj na novo sklenjenih 25 pogodbenih aktov (od skupnega števila 25 jih 5 še ne velja), v postopku za sklenitev pa jih je 11.

ZRN je najpomembnejša gospodarska partnerica RS - skoraj tretjina vse menjave poteka z Nemčijo. Zvezna republika Nemčija je za Republiko Slovenijo na področju izvoza in uvoza blaga najpomembnejša gospodarska partnerica - skoraj tretjina vse slovenske menjave je dosežena z Nemčijo. V letu 2001 je blagovna menjava znašala 4,36 mrd. USD (leta 2000 je znašala 4,28 mrd. USD), od tega izvoz 2,42 mrd. USD (leta 2000 2,37 mrd. USD), uvoz 1,94 mrd. USD (leta 2000 je znašal 1,91 mrd. USD). Nemčija je zelo pomembna partnerica tudi pri storitveni menjavi in drugih oblikah gospodarskega sodelovanja. Slovenija (kot ena redkih in edina od držav na prehodu) ima že od vsega začetka presežek v blagovni menjavi z Nemčijo. ZRN je najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Slovenije - blagovna menjava z ZRN zavzema tretjino celotne slovenske blagovne menjave (pribl. 4 mrd. USD), od katere tretjina izvira iz Bavarske (pribl. 1 mrd. USD). Nemčija je z 12 % druga najpomembnejša vlagateljica v slovensko gospodarstvo, pri čemer pa naložbe iz Bavarske zavzemajo tretjino vseh nemških. Več kot polovica sodelovanja z Nemčijo odpade na dve zvezni deželi, in sicer na Bavarsko in Baden-Württemberg. 70 % vseh slovenskih mešanih ali lastnih podjetij v Nemčiji ima sedež na Bavarskem. Lastno podružnico v Sloveniji je do zdaj ustanovilo 120 bavarskih podjetij. Slovenija sodeluje z Bavarsko tudi v okviru t. i. stalne mešane komisije Slovenija-Bavarska, kjer se vsako leto srečujejo predstavniki vseh ministrstev in ustanov s partnerskimi bavarskimi kolegi. Leta 2002 bo potekalo že 22. zasedanje te komisije.

Dvostransko sodelovanje RS z ZRN na obrambnem področju se je zelo okrepilo in poteka predvsem v obliki rednih delovnih srečanj predstavnikov obrambnih ministrstev. Tako je bilo za leto 2001 načrtovanih 44 dogodkov, v vsaki od držav po 22. Februarja letos so na Generalštabu Slovenske vojske potekali slovensko-nemški štabni pogovori. 11. marca 2002 se je na obisku v ZRN mudil minister za obrambo RS dr. Anton Grizold.

Pri obrambno-tehničnem sodelovanju potekajo dejavnosti prek slovensko-nemške skupine za oboroževanje. Strani pa sodelujeta tudi pri vojaškem izobraževanju in usposabljanju po programu "Militaerische Ausbildungshilfe".

V Državnem zboru RS je bila v sedanjem mandatu maja 2001 ustanovljena tudi skupina prijateljstva z ZRN. Skupini, ki ima 19 članov, predseduje Franc Horvat. Podobna skupina prijateljstva z RS je bila aprila 1999 ustanovljena tudi v nemškem Bundestagu. Šteje 15 članov in jo vodi predsednik Anton Pfeifer (CDU).

URAD VLADE ZA INFORMIRANJE © 2002


Republika Avstrija
Bosna in Hercegovina
Republika Bolgarija
Češka republika
Republika Hrvaška
Italijanska republika
Zvezna republika Nemčija
Republika Madžarska
Republika Makedonija
Republika Moldavija
Republika Poljska
Romunija
Ukrajina
Slovaška republika
Zvezna republika Jugoslavija